KALENDÁŘ AKCÍ

Kalendář
facebook facebook facebook

DPCalendar - Nadcházející události

Nebyla nalezena žádná událost

 Logo GEW 2017

 

Tvoje cesta, tvoje stopa. Zapojte se do Týdne globálního vzdělávání!

18. – 26. listopadu 2017

Cestování do různých koutů světa se stalo pro mnohé z nás úplnou samozřejmostí. Navštívit cizí země, vnímat krásu přírody, vidět známé i méně známé památky, ale i poznávat život lidí nejrůznějších kultur. Stačí sbalit batoh, nasednout na vlak, do letadla či auta a vyrazit. A za pár dní se pak můžeme pochlubit vším, co jsme viděli a prožili.

Kolik z nás si však před cestováním položí otázku, jak naše návštěva ovlivní životy místních obyvatel? Přispěje ke zvýšení jejich životní úrovně? Jaký dopad bude mít naše cestování na životní prostředí?

Turismus se dnes řadí na první místo všech hospodářských odvětví a je stále na vzestupu. Na světovém HDP se podílí 10 %[1]. V roce 2016 cestovala po světě více než miliarda turistů, přičemž nárůst letecké dopravy v tomto roce činil 6,7 %[2] .

Cestování může být obohacující a současně velmi zničující. Ovlivňuje místní obyvatele, životní prostředí, kulturu i ekonomiku. Proto je důležité se nad tématy s ním spojenými kriticky zamýšlet a mluvit o nich. Na to upozorňuje i OSN, které vyhlásilo rok 2017 mezinárodním rokem udržitelného cestovního ruchu[3].

V letošním Týdnu globálního vzdělávání chceme hledat odpovědi na to, jak v dnešním světě cestovat, aby z toho měly užitek obě zapojené strany – hosté i hostitelé.

Připojte se i vy do Týdne globálního vzdělávání, který je celoevropskou iniciativou pořádanou již osmnáctým rokem Radou Evropy[4]. Jejím cílem je posilovat porozumění globálním souvislostem současného světa a odpovědnosti každého z nás za kvalitu života nejen v našem okolí, ale i v širším světovém kontextu.

Do Týdne globálního vzdělávání se může zapojit i česká veřejnost v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě a dalších místech v ČR na akcích pořádaných  organizacemi ADRA, ARPOK, Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce, FORSCharita ČR, INEX SDAInformační centrum OSN, MKC Praha, NaZemi, PANT, SEVER a Varianty – Člověk v tísni.

Týden globálního vzdělávání vyvrcholí dne 22. listopadu 2017, kdy ve všech zapojených městech proběhnou projekce filmu Gringo Trails, diskuze a další akce pro veřejnost.

 

Hlavní akce:


• Diakonie ČCE – Středisko humanitární a rozvojové spolupráce vás zve 20. listopadu 2017 od 13:00 do 16:00 na Kulatý stůl o globálním vzdělávání na téma „Jak nás škola připravuje na život v globálním světě?“. Kulatý stůl se koná v Langhans  Centru Člověka v tísni, Vodičkova 37, Praha 1.

• Charita Česká republika promítá 20. listopadu od 18:30 film Gringo Trails s následnou diskuzí s Davidem Šrámkem, který podnikl dvacetiměsíční cestu kolem světa. Promítání je určeno pro širokou veřejnost a koná se v Café V lese, Praha. 

• Centrum PANT ve spolupráci s Europe Direct Ostrava pořádají 21. listopadu 2017 od 17:00 v ostravském Centru PANT veřejnou prezentaci na téma udržitelného rozvoje v Istanbulu a ve středu ARPOK, o.p.s. U Botanické zahrady 828/4 www.arpok.cz 779 00 Olomouc e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. IČO 26842050 tel: 581 111 907 Naším zakladatelem je Univerzita Palackého v Olomouci. www.upol.cz 

• ARPOK o.p.s. pořádá 22. listopadu 2017 v Olomouci panelovou diskuzi na téma „Udržitelný cestovní ruch“, během které se koná projekce filmu k tematice udržitelného cestovního ruchu. Akce se koná od 10:00 do 12:00 v Divadle hudby a je určena pro zapojené zástupce škol spolu s jejich žáky.

• Vzdělávací program Varianty a Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, o.p.s. ve spolupráci s INEX – sdružení dobrovolných aktivit pořádají v Praze 22. listopadu Pub quiz: Jak na odpovědné cestování?. Akce se koná od 18:00 na adrese Svět-HUB, Slovenská 1705/21, Praha 2.

• Organizace NaZemi ve spolupráci s Junákem – českým skautem pořádá 22. listopadu projekce filmů s následnou diskuzí ve všech skautských institutech. Konkrétně v Praze, Brně, Plzni a Olomouci.

• ADRA o.p.s. ve spolupráci s NaZemi Vás zve na veřejnou projekci s diskuzí na téma Cestování a udržitelnost. Promítání se koná 22. listopadu 2017 od 19:00 ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí, Praha 1.

• Multikulturní centrum Praha (MKC Praha) pořádá 28. listopadu 2017 od 9:00 do 13:00 již 2. ročník Minikonference „Globální témata v českých školách?“. Akce se koná v Adalbertinu, Hradec Králové.
 

Přehled všech konaných akcí najdete v tabulce zde.

 


[1] http://www.osn.cz/2017-mezinarodni-rok-udrzitelneho-cestovniho-ruchu-pro-rozvoj/

[2] https://www.wttc.org/-/media/files/reports/monthly-updates/wttc-monthly-report---may-2017.pdf

[3] Rok 2017 byl rozhodnutím Valného shromáždění vyhlášen Mezinárodním rokem udržitelného cestovního ruchu - http://www.osn.cz/2017-mezinarodni-rok-udrzitelneho-cestovniho-ruchu-pro-rozvoj/

[4] Týden globálního vzdělávání je celoevropská akce pořádaná od roku 1999 North South Centre při Radě Evropy – http://www.coe.int/en/web/north-south-centre/the-global-education-week

 

 

adra  arpok  diakonielogo FORS 150charita-cr-2  logo inex120OSN logo 120mkc-prahanazemi-transparentni Logo Pant120severvarianty