KALENDÁŘ AKCÍ

Kalendář
facebook facebook facebook

DPCalendar - Nadcházející události

Nahoru

GRV prakticky

MULTI KULTI. Menšiny v ČR (metodická příručka pro ZŠ)

multi-kulti-mensiny-v-cr-ZS

Příručka představuje život sedmi minorit žijících na území ČR (Číňanů, Mongolů, Romů, Rusů, Ukrajinců, Vietnamců a obyvatel Zakavkazska). Každé menšině je věnována jedna kapitola, která je rozdělená na dvě části. První část slouží jako informační základ o zemi a kultuře, ze které příslušníci menšin pochází. Druhá část obsahuje metodický popis aktivit pro realizaci jedné vyučovací hodiny ke každé menšině. Součástí příručky je CD. Více zde.

Vydalo: ARPOK (ed. L. Dudková)
Rok vydání: 2009

lidská práva 11-14 formální vzdělávání
Okamžik jednoho zázraku

okamzik-jednoho-zazraku

Metodická příručka pro pedagogy ZŠ a víceletých gymnázií. Je určena pro práci s průřezovým tématem Multikulturní výchova. Metodika vychází z transkulturního přístupu v pohledu na kulturní rozdíly. Film Okamžik zázraku přináší příběh, ve kterém je hlavnímu protagonistovi Vojtovi po jedné menší nehodě umožněno velmi zblízka zakusit rozdíl mezi tím, co si sám myslí o druhých lidech a korekci této zkušenosti, když zjistí, co se jim honí hlavou opravdu. Film naleznete zde. Příručka zdarma ke stažení.

Vydalo: MKC Praha (D. Moree, M. Holcová, H. Synková, L. Vyhnánková)
Rok vydání: 2008

jiné 11-14 15+ formální vzdělávání
Skvrny na banánech. Jak se žije s pesticidy tropickým zemědělcům. (cyklus Svět v nákupním košíku)

skvrny-na-bananech

Kolik znáte banánových značek? A kolik druhů banánů? Jak se žije postřikovačům banánů? A jak v banánové republice? Manuál k výukovému programu obsahuje metodiku a informační materiály. Různorodost banánů je cestou k poznání rozmanitosti způsobů života v různých koutech světa. Studenti zkoumají, co pesticidy znamenají pro banánovníky a jejich pěstitele a také komu co přináší obchod s banány. Navrhnou, jaký by měl být sociálně, ekonomicky a environmentálně chutný banán, a porozumějí alternativám banánů Fairtrade a Bio. Více zde.

Vydalo: NaZemi (ed. Eva Malířová)
Rok vydání: 2008

globalizace a vzájemná závislost 11-14 15+ formální vzdělávání neformální vzdělávání
Než začneme s multikulturní výchovou

nez-zacneme-s-multikulturni-vychovou

Úvod příručky tvoří teoretické shrnutí základních směrů multikulturalismu a jejich vlivu na podobu multikulturní výchovy spojené s analýzou MKV jako průřezového tématu v rámcových vzdělávacích programech. Základem příručky je potom text věnující se praktickému začlenění témat multikulturní výchovy do výuky pedagogů. Zdarma ke stažení.

Vydalo: Člověk v tísni (Dana Moree, Varianty)
Rok vydání: 2008

jiné formální vzdělávání
PRŮřezNÍK

prureznik

Příručka PRŮřezNÍK aneb Jak začít s průřezovými tématy vznikla v rámci projektu "Praktická podpora mediální, multikulturní a globální rozvojové výchovy ve školních vzdělávacích programech pražských středních škol a učilišť". Příručka obsahuje podrobné popisy 10 lekcí a projektů věnovaných uvedeným tématům a obecný text o průřezových tématech. Zdarma ke stažení.

Vydalo: Člověk v tísni (Varianty)
Rok vydání: 2008

globální problémy jiné 15+
 5.44 MB
Svět bez konfliktů

svet-bez-konfliktu

Jedna z prvních publikací v českém prostředí věnující se mírové pedagogice, která má mladým lidem ukazovat způsoby, jak se nenásilnou formou vypořádat s konfliktními situacemi, do kterých se dostávají. Kromě seznámení s myšlením a jednáním v duchu této pedagogiky se publikace zaměřuje na příčiny a pozadí eskalace konfliktů, násilí a válek, na podporu míru, předpoklady a šance konstruktivního řešení konfliktů a přístupy k němu. Více zde.

Vydalo: Člověk v tísni (G. Gugel, U. Jager)
Rok vydání: 2008

lidská práva jiné 11-14 15+ formální vzdělávání neformální vzdělávání
Bohouš a Dáša za lidská práva

bohous-a-dasa-za-lidska-prava

Příručku tvoří dvanáct kapitol, které se věnují tématům jako diskriminace, svoboda projevu, terorismus nebo práva dětí. Většina z kapitol je uvedena krátkým komiksovým příběhem a doprovázena aktivitou, kterou mohou učitelé přímo zařadit do výuky. Zdarma ke stažení.

Vydalo: Člověk v tísni (ed. J. Kratochvíl)
Rok vydání: 2008

lidská práva 15+ formální vzdělávání
ANYANA – děti a svět

anyana

Metodické materiály pro MŠ a 1. stupeň ZŠ, které představují život dětí z prioritních zemí ZRS ČR a život dvou dětí vietnamského původu žijících v ČR. Najdete zde aktivity vztahující se k životu jednotlivých dětí, jejich kultuře, zajímavostem o zemi, v níž žijí, fotografie a pracovní listy. K zapůjčení za poštovné.

Vydalo: ARPOK
Rok vydání: 2008

do 10 let formální vzdělávání
Global Issues in the ELT Classroom

Global-Issues-in-the-ELT-Classroom

Globální témata ve výuce angličtiny – materiál pro lektory a učitele AJ, který pomůže studentům orientovat se v aktuálních globálních problémech, hledat jejich příčiny a souvislosti s našimi životy. Nabízí 30 vypracovaných plánů hodin pro úrovně mírně, středně pokročilí a pokročilí studenti.Tématické rozdělení je podle osmi Rozvojových cílů tisíciletí OSN. Publikace získala mezinárodní cenu Britské rady ELTons 2010 v kategorii The Cambridge ESOL International Award for Innovation. Ukázky ke stažení na www.globalissues.eu.

Vydalo: NaZemi - společnost pro fair trade (ed. Martina Pavlíčková, James Thomas, Šárka Špačková)
Rok vydání: 2008

globální problémy 15+ do výuky anglického jazyka
Dovedu to pochopit?

dovedu-to-pochopit

Výukový materiál (didaktická příručka a CD) je využitelný především pro výuku multikulturní výchovy a osobnostní a sociální výchovy. Příručka se věnuje pěti tématům multikulturní výchovy: Holocaust, Život v ghettu, Migrace, Mezináboženská tolerance, Nesnášenlivost v hudbě. Materiál obsahuje audiovizuální média (filmové klipy, hudba, úryvky z rozhovoru). Zdarma ke stažení.

Vydalo: Člověk v tísni (Varianty)
Rok vydání: 2007

lidská práva globální problémy 11-14 15+ formální vzdělávání neformální vzdělávání
 
 
Powered by Phoca Download