KALENDÁŘ AKCÍ

Kalendář
facebook facebook facebook

DPCalendar - Nadcházející události

říj
14

14.10.2019 - 07.04.2020

Nahoru

GRV prakticky

Havel v kostce

havel v kostce

Metodika pro středoškolské studenty, přibližující život a dílo Václava Havla ve 14 tvůrčích lekcích. Koncepce textu vychází z autorčiny zkušenosti lektorky v Knihovně Václava Havla, ve které po několik let připravuje "Dílnu kritického myšlení" - seminář pro studenty SŠ. Pomocí metod kritického myšlení přibližuje témata jako například disent, svědomí, dědictví minulosti či demokratická diskuse. Více zde.

Vydalo: Knihovna Václava Havla (Nina Rutová)
Rok vydání: 2011

lidská práva jiné 11-14 15+ neformální vzdělávání
Exran I a Exran II

exran

Příručky Exran I a Exran II obsahují metodické listy k těmto tématům z oblasti multikulturní výchovy: předsudky, rasismus, extremismus, neonacismus, antisemitismus, islám, bezdomovectví a vztah většinové populace k Romům. Navržené aktivity tvoří dvouhodinové bloky a zahrnují např. práci v malých skupinách, zážitkové prvky, práci s texty a dokumentem, diskuzi a reflexi lekce.

Vydalo: Diecézní charita Brno
Rok vydání: 2012 a 2013

jiné 11-14 15+ formální vzdělávání
Metodika k filmu Out of Dreams

metodika-k-filmu-out-of-dreams

Učitelé zde najdou 3 plány hodin pro práci s filmem Out of Dreams (nadstavba k projektu La Ngonpo, ale lze jej použít i samostatně). Film zachycuje životy dvou chlapců, Rinchena z Indie a Honzy z České republiky a porovnává jejich sny, touhy a přání. Metodika k filmu Out of Dreams se zaměřuje na aktivní použití filmového materiálu v hodině se zaměřením na jednotlivé aspekty filmu - sny, touhy a přání v různých kulturních kontextech. Film ke zhlédnutí zde. Zdarma lze stáhnout českou i anglickou verzi.

Vydalo: MKC Praha (M. Pavlíčková)
Rok vydání: 2012

globální problémy 11-14 15+ formální vzdělávání
Na STOPĚ začleňování globálních témat do výuky

na-stope-zaclenovani-globalnich-temat-do-vyuky

Příručka vznikla jako výstup mezinárodního projektu Global Curriculum. Teoretická část obsahuje texty o GRV v ČR, projektových dnech, začleňování globálních témat do vzdělávacích kurikul, projektu Global Curriculum a projektu Světová škola. V praktické části najdete výukové lekce vytvořené pedagogy z Beninu, Brazílie, ČR, Rakouska a VB. Součástí příručky je CD. Více zde.

Vydalo: ARPOK
Rok vydání: 2012

globalizace a vzájemná závislost globální problémy 11-14 15+ formální vzdělávání
La Ngonpo - místo setkávání

la-ngonpo-misto-setkavani

Metodický manuál je určen učitelům druhého stupně ZŠ a nižších ročníků středních škol. Osahuje 24 vypracovaných plánů hodin do různých předmětů, které lze realizovat po dobu šesti měsíců, a to ve spolupráci s partnerskou školou kdekoliv na světě. Metodika naplňuje průřezová témata Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, Multikulturní výchova, Environmentální výchova a Osobnostní a sociální výchova. Zdarma ke stažení v ČJ i AJ.

Vydalo: MKC Praha a NaZemi
Rok vydání: 2012

globální problémy 11-14 15+ formální vzdělávání
Bohouš a Dáša na stopě hladu

bohous-a-dasa-na-stope-hladu

Příručka již tradičně přibližuje další téma GRV (potravinová bezpečnost) pomocí komiksových příběhů, textů a metodických návodů k aktivitám. Průvodci jednotlivými kapitolami jsou oblíbené komiksové postavičky Bohouše a Dáši. Zdarma ke stažení.

Vydalo: Člověk v tísni (Varianty)
Rok vydání: 2012

jiné 11-14 15+ formální vzdělávání
Světová škola ve světě i doma. Průvodce projektem.

svetova-skola-ve-svete-i-doma

Průvodce projektem Světová škola, který vydal na počátku letošního roku program Varianty, přibližuje hlavní aktivity realizované v rámci stejnojmenného projektu. Při čtení se seznámíte s konceptem GRV, najdete zde návod, jak se stát Světovou školou, a můžete se inspirovat příklady akcí ze zahraničních škol nebo konkrétními popisy lekcí využitelných ve výuce. Více zde.

Vydalo: Člověk v tísni (P. Skalická, E. Vernerová)
Rok vydání: 2012

jiné do 10 let 11-14 15+ formální vzdělávání
Buzola - příručka globálního rozvojového vzdělávání nejen pro volný čas

buzola

Příručka obsahuje hry a aktivity, které se dají realizovat s dětmi i dospělými. Pomůže vám si např. zažít jednání velkých nadnárodních firem, analyzovat televizní reklamy či zjistit, co všechno mohou ovlivňovat hranice mezi státy. Je určena nejen učitelům, ale také lektorům volnočasových center, instruktorům letních táborů či oddílovým vedoucím. Více zde.

Vydalo: NaZemi (ed. K. Hrubanová, M. Pavlíčková)
Rok vydání: 2011

globalizace a vzájemná závislost globální problémy jiné do 10 let 11-14 15+ formální vzdělávání neformální vzdělávání
PodObal - příručka o globálních souvislostech našeho obchodování

podobal

Jak nejlépe zobrazit vzájemnou provázanost lidí na světě než přes ekonomiku a věci, které denně používáme a jíme? Odkud se berou? Co přináší lidem v jiných částech světa? Příručka obsahuje 32 lekcí do různých předmětů pro žáky od 13 do 19 let. S příručkou získate i DVD s 5 dokumentárními filmy. S příručkou je tematicky spojena interaktivní výstava Supermarket Svět. Více informací zde.

Vydalo: NaZemi (ed. Eva Malířová)
Rok vydání: 2011

globalizace a vzájemná závislost globální problémy jiné 11-14 15+ formální vzdělávání
Fotbal pro rozvoj: Metodická příručka GRV nejen pro učitele na středních školách

fotbal-pro-rozvoj

Záměrem této příručky je prostřednictvím popularity fotbalu přiblížit globální problémy soudobé společnosti. Metodická příručka obsahuje teoretickou a praktickou část. Více o projektu Fotbal pro rozvoj zde.

Vydalo: INEX-SDA
Rok vydání: 2011

globální problémy 11-14 15+ formální vzdělávání
 
 
Powered by Phoca Download